Europska unija i dalje traži odgovor na prijetnju Donalda Trumpa da će 1. kolovoza podići osnovnu carinu na europske proizvode s 10 na 30 posto – ali sve je manje izgledno da će posegnuti za svojim najmoćnijim oružjem, novim instrumentom protiv ekonomske prisile (ACI), popularno prozvanim „bazuka”.
„Pojam ‘bazuka’ trenutačno je hit u Bruxellesu, ali prilično je točan – raspon mogućih mjera je neusporediv: u teoriji možete nanijeti veliku štetu”, kaže Tobias Gehrke iz Europskog vijeća za međunarodne odnose. ACI omogućuje Bruxellesu da, osim carina na robu, uvede ograničenja ulaganja, suspendira licence ili ukine zaštitu intelektualnog vlasništva, što prvi put otvara mogućnost udara i na američki sektor usluga u kojem EU ima deficit.
Unatoč retorici o „bazuki”, procedura je spora. Aktivacija počinje četveromjesečnom istragom Komisije, zatim slijedi do dva i pol mjeseca rasprave država članica, a potom još šest mjeseci za pregovore s Washingtonom – ukupno i više od godinu dana prije konkretnih protumjera. Diplomati navode da nijedna država trenutačno ne traži formalno pokretanje ACI-ja; tek Francuska, Španjolska i Portugal spremni su žešće zaprijetiti njegovim korištenjem kako bi ojačali pregovaračku poziciju.
Leopoldo Rubinacci iz Europske komisije potvrđuje da Bruxelles već razmatra mjere „koje ne obuhvaćaju robu”, ali dodaje: „Odlučit ćemo kada dođe vrijeme trebamo li upotrijebiti i instrument protiv prisile.” Deutsche Bank pak upozorava da bi aktiviranje ACI-ja „moglo biti opasna eskalacija” te donijeti „ogromnu štetu samoj EU” ako SAD uzvrati ograničavanjem pristupa tehnološkim uslugama na koje se Europa oslanja.
Analitičari ističu da je glavni smisao instrumenta sama prijetnja. „ACI nije zamišljen da se upotrijebi, već da se njime prijeti”, podsjeća Arthur Leichthammer iz Jacques Delors Centra. I sam Rubinacci kaže: „Instrument protiv prisile nije cilj sam po sebi. To je instrument.”
Za sada, čini se, ostaje upravo to – oružje koje Bruxelles drži na ramenu nadajući se da će sama njegova veličina natjerati Washington na ustupke, ali koje još dugo neće opaliti.