Crna Gora danas slavi 13. srpnja – datum koji istodobno podsjeća na međunarodno priznanje neovisnosti 1878. i početak antifašističkog ustanka 1941. godine. Dok oko Berlinskog kongresa postoji gotovo jedinstven stav, interpretacija ustanka ostaje prijeporna i ove je godine ponovno izoštrila političke linije.
Oporba optužuje dio vladajuće većine, predvođen predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem, za pokušaj „povijesnog revizionizma” i izjednačavanje uloge partizana i četnika. Na prosvjedu u Podgorici, koji je dobio podršku oporbenih stranaka, dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman poručio je kako je „i ovoga 13. srpnja Crna Gora podijeljena oštrim linijama razgraničenja” te da se one temelje na vrijednostima, a ne na etnicitetu.
Predsjednik države Jakov Milatović položio je vijenac na Spomenik partizanu borcu i upozorio da „tko potkopava 13. srpnja i antifašizam udara u same temelje građanske i europske Crne Gore”. U razgovoru za Pobjedu naglasio je kako prošlost treba služiti jačanju društvene kohezije, a ne novim podjelama.
Milatović se osvrnuo i na ovogodišnji skandal oko najvišeg državnog priznanja – nagrade 13. srpnja, dodijeljene književniku Bećiru Vukoviću, poznatom po negiranju crnogorske nacije. Ocijenio je da je „nagrada zloupotrijebljena u političke svrhe” i da ju treba odvojiti od stranačkih kalkulacija.
Premijer Milojko Spajić čestitao je praznik preko mreže X, pozvavši da „sve buduće borbe budu za veće plaće, mirovine i europski standard”. Čestitka zasad nije stigla od Mandića, koji ni za Dan neovisnosti 21. svibnja nije reagirao.
Iz Podgorice je upućena i čestitka iz Washingtona: američki predsjednik Donald Trump podsjetio je da su dvije države „NATO saveznice” te pozvao na jačanje suradnje u energetici, infrastrukturi, obrani i tehnologiji kako bi se pridonijelo „miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu”.
Dok se službene čestitke smjenjuju, rasprava o antifašističkom nasljeđu i identitetu pokazuje da 13. srpnja u Crnoj Gori ostaje više od protokolarnog datuma – to je lakmus papir za neriješene vrijednosne prijepore unutar društva.