Njemačka je u petak zauzela riskantan, ali odlučan kurs prema strožoj migrantskoj politici – i to na vrhu Zugspitzea, najviše njemačke planine. Ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt ondje je okupio kolege iz Francuske, Poljske, Austrije, Danske i Češke te povjerenika EU-a za unutarnje poslove Magnusa Brunnera. Cilj: zajednički pritisak za „tvrđi” europski sustav azila.
• Što traže ministri – pojačan nadzor i kontrole na vanjskim granicama. – brže repatrijacije odbijenih tražitelja azila. – usklađenu listu „sigurnih zemalja” kako bi se smanjilo pravo na žalbe. – više novca za sigurnost; novi prijedlog proračuna EU-a gotovo utrostručuje stavku za migracije.
„Njemačka je okrenula novu stranicu u politici azila i više nije ‘vozač u suprotnom smjeru’ Europe”, poručio je izvor blizak Kršćanskim demokratima, naglašavajući da Berlin prvi put vodi ofenzivu, a ne koči promjene.
Češki ministar unutarnjih poslova Vít Rakušan upozorio je, međutim, da su pregovori daleko od gotovih: „Pakt o migracijama i azilu bio je kompromis na temelju krize 2015. Naš posao još nije gotov.”
Brunner je na sastanak donio „vrlo dobre vijesti iz Bruxellesa”: u prijedlogu rebalansa višegodišnjeg proračuna trostruko se povećava fond za migracije i sigurnost, što sudionici vide kao ključan poticaj za strožu primjenu budućih pravila.
• Nacrt završne izjave (prema dokumentu u pripremi) – skraćivanje postupaka provjere zdravlja i žalbi. – snižavanje standarda prihvata za podnositelje iz sigurnih zemalja. – jače udare na krijumčarske mreže i usklađenu provedbu diljem EU-a.
Hoće li sve to doista smanjiti broj dolazaka – ostaje otvoreno pitanje, no politički signal iz Berlina je jasan: došlo je vrijeme za oštrije mjere, a Njemačka namjerava biti u prvom redu.
Fico popustio, ali najavljuje ‘drugu rundu’
Dok ministri skiciraju novu migrantsku strategiju, iz Bratislave stiže vijest koja je deblokirala drugi veliki europski dosje. Slovački premijer Robert Fico u kasnonoćnoj je objavi na Facebooku priopćio da povlači veto na 18. paket sankcija protiv Rusije.
• Zašto je blokirao paket? Bojao se da bi zabrana uvoza ruskog plina i visoke transportne naknade ugrozile opskrbu Slovačke. • Zašto sada popušta? Kako je rekao, s predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen ispregovarao je jamstva: mehanizam za izvanredno ukidanje zabrane, zaštitu od nestašica i previsokih naknada.
„Druga faza borbe za ruski plin počinje odmah nakon današnjeg glasanja”, upozorio je Fico, najavljujući da će nastaviti pritiskati Bruxelles kad god procijeni da su slovački interesi dovedeni u pitanje.
Što dalje?
Usvajanje sankcijskog paketa sada je izvjesno, a rasprave o budućem režimu plina i novom proračunu dodatno će zaoštriti odnose unutar EU-a. Berlinova ofenziva na granicama i Ficina borba za plin simboliziraju sve dublju podjelu između država članica – između onih koji žele tvrđe, brže i skuplje rješenje i onih koji se boje vlastitih računa za energiju.