Turska je postigla sporazum s Njemačkom o kupnji 40 borbenih zrakoplova Eurofighter Typhoon, potez koji je u Tel Avivu dočekan s nelagodom. Riječ je o najvećoj pojedinačnoj nabavi turskoga ratnog zrakoplovstva posljednjih godina i jasnom signalu da Ankara ubrzava modernizaciju svojih oružanih snaga.
Izraelski dužnosnik rekao je za „The Jerusalem Post” da Typhooni ne mijenjaju pravila igre, ali predstavljaju „glavobolju” jer jačaju tursku operativnu fleksibilnost i dugoročno bi mogli ugroziti izraelsku vojnu prednost. „Typhoon je sposoban, ali ne i superioran u odnosu na naše borbene avione. Ipak, zabrinjava što Turska gomila oružje tempom koji bi mogao promijeniti ravnotežu snaga u regiji”, poručio je isti izvor.
Eurofighter Typhoon spada u zrakoplove „generacije 4.5”. Odlikuje se visokom upravljivošću, naprednim radarskim sustavima te sposobnošću izvođenja višenamjenskih misija – od zračne nadmoći do udara na kopnene ciljeve. Iako ne posjeduje stealth karakteristike i senzorsku fuziju izraelskih F-35, njihov dolazak u Tursku znatno povećava regionalno odvraćanje.
Dok potpisuje ugovor s Njemačkom, Ankara paralelno pregovara o nabavi dodatnih američkih F-16, a ne isključuje ni povratak u program F-35 iz kojeg je izbačena 2019. nakon kupnje ruskog sustava S-400. Izraelski analitičari ističu da kombinacija Typhoona, dronova i sve snažnije turske mornarice stvara novu stratešku stvarnost na istočnom Sredozemlju.
Oporbeni čelnik Yair Lapid optužio je premijera Benjamina Netanyahua da ništa nije učinio kako bi spriječio prodaju. „Da Izrael ima funkcionalno Ministarstvo vanjskih poslova ili normalnu vladu, već bi diplomatski intervenirao kako bi blokirao ovaj dogovor”, rekao je Lapid, podsjetivši da Turska već raspolaže najvećom mornaricom na Bliskom istoku.
Izraelska vlada zasad nije službeno komentirala prigovore, no unutar vojnih krugova prevladava stav da će prodaja Eurofightera, iako ne predstavlja neposrednu prijetnju, dugoročno otežati održavanje izraelske tehnološke prednosti u zraku.