Novo međunarodno istraživanje razotkrilo je razloge za sve češću pojavu raka pluća među osobama koje nikada nisu pušile ili su to činile vrlo rijetko.
Istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu i američkog Nacionalnog instituta za rak raspakirali su podatke 871 oboljele osobe iz 28 regija Afrike, Azije, Europe i Sjeverne Amerike. Uz pomoć sekvenciranja cijeloga genoma pratili su uzorke DNK-mutacija, a rezultate povezali s razinom zagađenja zraka u svakom području.
"Primjećujemo ovaj zabrinjavajući trend u kojem sve više osoba koje nikada nisu pušile obolijeva od raka pluća, ali nismo znali zašto. Naše istraživanje pokazuje da je zagađenje zraka usko povezano s istim vrstama mutacija DNK koje inače povezujemo s pušenjem", istaknuo je suautor Ludmil Alexandrov.
Ključni nalazi:
• Stanovnici najzagađenijih područja imali su znatno više takozvanih mutacija pokretača – promjena koje izravno potiču nastanak tumora.
• Specifični potpis mutacija povezanih s aristolohinskom kiselinom, sastojkom nekih tradicionalnih kineskih biljnih lijekova, gotovo se isključivo pojavio u uzorcima oboljelih nepušača s Tajvana.
• Bolest sve češće pogađa žene azijskog podrijetla, posebice u istočnoazijskim zemljama, iako pušenje ondje opada.
"Osmislili smo istraživanje kako bismo prikupili podatke od osoba koje nikada nisu pušile i koristili genomiku kako bismo pratili koje izloženosti mogu uzrokovati ovakve vrste raka", pojasnila je suautorica Maria Teresa Landi. Dodala je kako otkriće o aristolohinskoj kiselini "otvara novu zabrinutost u vezi s time kako tradicionalni lijekovi nenamjerno mogu povećati rizik od raka".
Autori naglašavaju da rezultati pružaju znanstveni temelj za javnozdravstvene mjere usmjerene na smanjenje zagađenja zraka i strožu regulaciju biljnih pripravaka koji sadrže poznate kancerogene tvari.