Na prvoj radnoj sjednici novoizabrane Županijske skupštine Primorsko-goranske županije, vijećnici su jednoglasno usvojili prijedlog socijalnog plana za razdoblje 2025.–2027., no rasprava je otkrila zabrinjavajući manjak kapaciteta za smještaj starijih osoba.
Župan Ivica Lukanović iznio je da u županiji oko 1 500 osoba treće i četvrte kategorije skrbi – od kojih je više od 500 starijih od 90 godina – čeka mjesto u domu. „Ti ljudi bi već sutra ušli u ustanovu, a ni 500 najavljenih novih kreveta neće biti dovoljno”, upozorio je župan, dodajući da se razmatraju modeli subvencioniranja privatnih domova i proširenje kapaciteta na ukupno 700 kreveta.
Trenutačno županijski domovi raspolažu s tek 750 kreveta, a privatni su u pravilu dvostruko do tri puta skuplji. Vijećnik Darijo Vasilić (PGS) stoga je predložio sufinanciranje smještaja u privatnim ustanovama za slabije imovinski stojeće umirovljenike.
Mirela Smojver (SDP) podržala je naglasak plana na izvaninstitucijsku skrb, ali je naglasila da to „ne smije zasjeniti potrebu za povećanjem smještajnih kapaciteta”.
Oporba pak smatra da Županija premalo gradi. Majda Burić (HDZ) istaknula je kako je „jedini novi dom u PGŽ-u onaj u Kostreni, a njega sufinancira Vlada”, podsjetivši da županijska uprava dosad nije izgradila niti jedan dom.
Pročelnica za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač priznala je da je u prošlom mandatu otvoreno samo 37 mjesta na Rabu. Najavila je:
• dom u Delnicama s 59 postelja (radovi u tijeku) • dom na Cresu kapaciteta 60–80 mjesta (u pripremi) • dom u Klani ukupno 200 mjesta u tri faze (80 + 60 + 60)
Usvojeni socijalni plan oslanja se na modele koje potiču Europska unija i Hrvatska: prioritet je što dulje zadržavanje starijih u vlastitom domu uz podršku socijalnih i zdravstvenih službi. No, kako su upozorili i vlast i oporba, za više od 1 500 najugroženijih ta opcija više nije moguća, pa ključno pitanje ostaje – tko će i kada osigurati dodatne domske krevete.