Više od tisuću ljudi poginulo je u tjedan dana brutalnih sukoba u pokrajini Sweida na jugu Sirije, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR). Prema njihovim podacima, od prošle nedjelje ubijeno je:
• 336 pripadnika družnih milicija
• 298 družnih civila, od kojih je 194, kako se tvrdi, „pogubljeno na licu mjesta” od strane snaga ministarstava obrane i unutarnjih poslova
• 342 pripadnika sigurnosnih snaga vlade
• 21 sunitski Beduin, među njima troje civila za koje se navodi da su ih smaknuli družni borci
• 15 vojnika vlade stradalo je u izraelskim zračnim udarima
Brojke nije bilo moguće neovisno potvrditi, no riječ je o najsmrtonosnijem valu nasilja otkako je u prosincu s vlasti svrgnut Bašar al-Asad.
Tijekom vikenda u Sweidi je zavladao „napeti mir”. Vlada tvrdi da su se beduinske snage povukle iz grada, a na prilazima su raspoređeni vojnici koji onemogućuju povratak naoružanih skupina. Stanovnici ipak izvještavaju o teškom stanju: nema struje ni vode, a bolnice su, kako kaže stomatolog Kenan Azzam, „katastrofa i izvan funkcije”.
Humanitarci u utrci s vremenom Sirijski Crveni polumjesec poslao je 32 kamiona s hranom, lijekovima, gorivom i vodom. Konvoj ministarstva zdravstva uputio se istim putem, dok UNHCR upozorava da zbog nestanka struje prijeti nestašica vode te da su bolnice pretrpane ranjenicima.
Diplomatski pritisak i optužbe Washington je posredovao u dogovoru kojim je proglašeno primirje i obustava izraelskih zračnih udara – pod uvjetom da se zaštite družni civili. „Silovanje i pokolj nevinih moraju prestati”, poručio je američki državni tajnik Marco Rubio na društvenoj mreži X, zahtijevajući da vlasti u Damasku spriječe ulazak džihadista i kazne počinitelje zločina, „uključujući one u vlastitim redovima”.
Posebni američki izaslanik za Siriju Tom Barrack upozorio je da je država na „kritičnoj prekretnici” i da „mir i dijalog moraju prevladati – i to odmah”.
S druge strane, sirijski predsjednik Ahmed al-Šaraa, bivši čelnik islamističke skupine Hayat Tahrir al-Šam, optužuje Izrael da „rasplamsava sektaške napetosti” bombardiranjem položaja vlade u Sweidi i Damasku. Istodobno je pozvao sunitska beduinska plemena da se „u potpunosti pridržavaju” prekida vatre.
Složeni mozaik južne Sirije Druzi – arapski govornici koji slijede zasebni ogranak šijitskog islama – čine većinu stanovnika pokrajine Sweida. Od pada Asadova režima nastoje pregovarati o autonomiji s novom vlašću u Damasku, ali odnosi ostaju zategnuti, a posljednji sukobi najkrvaviji su od proljeća, kada je u sličnim okršajima poginulo više od stotinu ljudi.
Iako oružje trenutačno šuti, lokalno stanovništvo strahuje da bi primirje moglo biti kratkog daha ako se ne riješe duboki vjerski i plemenski sukobi, te kronični nedostatak osnovnih potrepština.