Strahovi od mogućeg nuklearnog sukoba, potaknuti ruskom invazijom na Ukrajinu, ponovno su usmjerili pozornost na hladnoratovsku infrastrukturu diljem Europe. Velika Britanija pritom iskače kao jedna od najpripremljenijih zemalja: prema karti koju je sastavio istraživački kolektiv Subterranea Britannica, Ujedinjeno Kraljevstvo raspolaže s ukupno 276 nuklearnih bunkera izgrađenih tijekom razdoblja od 1950-ih do 1980-ih.
Premreženi teritorij • London nosi najveći teret – 14 bunkera u samom središtu grada i još 33 u široj metropolitanskoj zoni, ukupno 47. • Industrijska središta srednje Engleske slijede: Birmingham ima osam, Manchester pet, Liverpool i Preston po četiri. • Škotska raspolaže sa sedam skloništa u Edinburghu te tri u okolici Glasgowa, dok je područje Aberdeena osigurano sa sedam objekata. • Wales broji 11 bunkera, a Sjeverna Irska tek tri.
Konstrukcije su podignute usred hladnoratovskih napetosti između NATO-a i Sovjetskog Saveza, pa su se gradile duboko pod zemljom i često ispod javnih zgrada. Jedan takav primjer jest objekt u londonskoj općini Southwark, smješten ispod bivšeg zdravstvenog centra na križanju Peckham Roada i Vestry Roada. Iako je centar srušen krajem 1990-ih, betonski labirint ostao je netaknut, skriven od pogleda prolaznika.
Povratak u fokus Slike stanovnika Kijeva koji se skrivaju u postajama podzemne željeznice podsjetile su Europljane da pitanje civilne zaštite nije tek relikt prošlosti. Dok su mnoge države tek započele preglede vlastitih skloništa, britanska karta otkriva najgušću poznatu mrežu takvih objekata na kontinentu. Koliko su ti bunkeri danas funkcionalni, varira od lokacije do lokacije, no činjanica da ih je toliko i da su, barem strukturalno, preživjeli desetljeća, daje Ujedinjenom Kraljevstvu prednost u scenariju nuklearne prijetnje.