Kraj lipnja i prva polovica srpnja pretvorili su se u iscrpljujuće razdoblje za slavonske i baranjske vatrogasce. Dok se zbog visokih temperatura gotovo svakodnevno bore s požarima na otvorenom, u fokus im je ovih dana stigla i – najezda stršljena.
Vatrogasne postrojbe u Osječko-baranjskoj županiji bilježe intervencije gotovo svakog dana. Gorjelo je nisko raslinje, korov i polja žita, a planulo je i nekoliko poljoprivrednih strojeva – kombajna, traktora i priključaka. Pravodobnom reakcijom profesionalnih i dobrovoljnih ekipa izbjegnuta je veća materijalna šteta.
Uz vatru, sve češće stižu pozivi zbog opasnih kukaca. Samo u srijedu tri su postrojbe dobile nalog za uklanjanje gnijezda stršljena u Satnici kod Valpova, Đakovu i Donjoj Motičini. Vatrogasci u „punoj ratnoj spremi” – s tijelom i licem potpuno prekrivenim zaštitnom opremom – dimom prvo omamljuju kukce, a zatim uklanjaju gnijezda veličine košarkaške lopte.
Sličnu akciju prošloga tjedna odradila je Javna vatrogasna postrojba Čepin na tamošnjem groblju, dok su valpovački vatrogasci u utorak uklonili gnijezda u Bizovcu i obližnjim Ivanovcima.
Stršljeni spadaju među najopasnije kukce u toplom dijelu godine; njihov ubod može izazvati alergijsku reakciju, oteklinu, mučninu, pa i gubitak svijesti, a u ekstremnim slučajevima završiti smrtnim ishodom. Stručnjaci stoga upozoravaju građane da, uoče li gnijezdo na mjestu gdje predstavlja prijetnju, ne pokušavaju sami rješavati problem, nego da pozovu pčelare ili Centar 112, koji će na teren uputiti posebno osposobljene vatrogasce.
Vatrogasci u istočnoj Hrvatskoj tako i dalje gase – i plamen i opasne krilate uljeze – nastojeći spriječiti nove nesreće u vrućem ljetu koje tek uzima maha.