Vatikan je prošlog tjedna predstavio novi liturgijski obred pod nazivom „Misa za skrb o stvorenom svijetu”, namijenjen poticanju katolika da budu odgovorniji prema okolišu. Nova molitva, koju su priredila dva vatikanska ureda, poziva vjernike da „s ljubavlju brinu” za Zemlju i nauče „živjeti u harmoniji sa svim bićima”.
Velečasni Bruce Morrill, isusovac i sveučilišni profesor, tumači da Sveta Stolica ovim potezom nastavlja smjer utvrđen još za vrijeme pape Franje. „Papa Lav očito će nastaviti s tom pastoralnom i građanskom brigom”, izjavio je Morrill, podsjećajući na Franjinu snažnu potporu Pariškom klimatskom sporazumu iz 2015. i njegove višekratne pozive državama da smanje emisije stakleničkih plinova.
Istodobno, ugledni klimatolozi i ekološke udruge ponovno upozoravaju na dramatičan pad populacija divljih životinja u posljednjih 50 godina. Nestanak pčela te potencijalni gubitak desetaka ili stotina ptičjih vrsta ističu se kao alarmantni primjeri posljedica ubrzanih klimatskih promjena na koje se mnoge vrste ne uspijevaju prilagoditi.
Unatoč pesimističnim prognozama, međunarodna zajednica bilježi i pomake. Ujedinjeni narodi objavili su da je gotovo 200 država postiglo dogovor o povećanju proračuna UN-ova tijela za klimu za 10 % u sljedeće dvije godine. Taj bi se novac trebao usmjeriti na projekte praćenja, istraživanja i ublažavanja klimatskih promjena.
Dok znanstveni konsenzus o ljudskom utjecaju na globalno zagrijavanje jača, rasprave o razmjerima te odgovornosti i dalje traju. No kako se ističe u vatikanskoj inicijativi i novom financijskom impulsu UN-a, poruka je jasna: suočavanje s klimatskom krizom zahtijeva hitnu, koordiniranu i sveobuhvatnu akciju – od oltara do znanstvenih laboratorija i vladinih pregovaračkih stolova.