Hrvatski zavodi za hitnu medicinu od početka 2025. godine bilježe 27 intervencija zbog ugriza ili sumnje na ugriz zmija otrovnica. Lani ih je bilo ukupno 52, a najviše slučajeva tradicionalno se pojavljuje u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje je već zabilježeno pet ovogodišnjih poziva.
Opasnost dolazi od tri domaće otrovnice – poskoka, riđovke i planinskog žutokruga – no liječnici poručuju da ozbiljnog razloga za paniku nema. Ministarstvo zdravstva navodi da se svake godine iz inozemstva uveze oko 200 bočica zmijskog antitoksina, dok se potroši tek 10 do 15 bočica.
„Protuotrova imamo i više nego dovoljno, čak i za iduću godinu, a rok trajanja mu je dvije godine”, ističe infektolog Dragan Ledina iz KBC-a Split. Dodaje da je smrtnost izuzetno mala: posljednji se tragični slučaj, kaže, dogodio 2007. kada je nastradala beba.
U zadarskoj Općoj bolnici ove su godine liječili jednog pacijenta s neuobičajeno teškom kliničkom slikom, no nakon primanja seruma stanje mu se smirilo u nekoliko dana. Riječki KBC također potvrđuje dovoljne zalihe i ugovorene dodatne količine protuotrova, raspoređene „na potrebnim pozicijama”. Svi pacijenti koji prime serum ostaju na promatranju do stabilizacije.
Struka upozorava da najveći rizik predstavljaju ugrizi u području glave, vrata ili blizu većih krvnih žila, kao i količina injektiranog otrova. Doktor Ledina podsjeća da je prije nekoliko desetljeća, kada je poljoprivreda bila raširenija, godišnje bilo i do 20 slučajeva, „a toliko ih je znalo stići samo iz Imotskog polja”. Danas se prosjek posljednjih deset godina kreće između šest i osam ugriza godišnje, no ovogodišnje brojke već su premašile očekivanja.
Savjet svih sugovornika je isti: u slučaju ugriza što prije potražiti liječničku pomoć, a građani mogu biti sigurni da hrvatske bolnice imaju sve potrebno za učinkovito zbrinjavanje.