Novi Sad – Studentski prosvjedi i blokade, organizirani protiv politike predsjednika Aleksandra Vučića, dobili su neočekivanu dimenziju kada se u masi pojavio transparent s porukom „Pravac Potočari”. Referenca na memorijalno groblje u istočno-bosanskom mjestu gdje počivaju žrtve genocida iz srpnja 1995. odmah je izazvala raspravu: ima li srpsko društvo snage pogledati istini u oči trideset godina nakon najtežeg zločina počinjenog na europskom tlu poslije Drugoga svjetskog rata?
Dok se majke i sestre srebreničkih žrtava ponovno okupljaju pod bijelim nišanima mezarja u Potočarima, nad Bosnom i Hercegovinom lebdi staro pitanje „zašto?”. Odgovor se više ne traži samo među naredbodavcima i izravnim počiniteljima, nego i u širem društvu – „onome srpskom, s obje strane Drine”, kako su to opisali organizatori skupa.
Pojava transparenata koji podsjećaju na Srebrenicu na ulicama Novog Sada dodatno je naglasila jaz između prozapadno orijentiranih studenata i dijela javnosti koji i dalje relativizira događaje iz 1995. godine. Prosvjednici su porukom „Pravac Potočari” željeli skrenuti pažnju da, osim borbe protiv aktualne vlasti, srpsko društvo mora voditi i borbu za istinu – onu koja se, kako tvrde, uporno potiskuje iz službenog narativa.
Trideseta obljetnica genocida u Srebrenici ponovno otvara stara pitanja, no transparent iz Novog Sada pokazuje da se dio mlađe generacije ne boji postaviti ih naglas. Hoće li taj glas postati dovoljno snažan da promijeni šire društvene stavove, ostaje ključno pitanje u danima kada se sjećanje na 8 372 ubijena Bošnjaka iznova pretvara u moralni ispit cijele regije.