Europska povjerenica za Sredozemlje Dubravka Šuica u ponedjeljak i utorak predstavlja Europsku uniju na međunarodnoj konferenciji o palestinskom pitanju u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, gdje se očekuje dolazak četrdesetak ministara vanjskih poslova.
„Europska unija najveći je donator Palestinske samouprave i bez nas jednostavno ne bi mogli opstati”, poručila je Šuica u razgovoru za Hinu te naglasila da Unija kroz diplomaciju, financijsku potporu i političko zalaganje čuva izglede za rješenje s dvije države čak i u „najizazovnijim okolnostima”.
SAD pozivaju na bojkot, EU se ne povlači
Washington je, prema medijskim navodima, pozvao saveznike da preskoče konferenciju koju su inicirale Saudijska Arabija i Francuska. Šuica uzvraća da „svaki ozbiljan i uključiv napor usmjeren na postizanje mira i pripremu za ‘dan poslije’ treba biti pozdravljen” te ističe kako bez aktivne uključenosti Sjedinjenih Država nema trajnog rješenja.
Prioritet humanitarna pomoć Gazi
Povjerenica naglašava da je trenutačni prioritet ublažiti patnju stanovnika Gaze i izboriti održivo primirje, ali podsjeća da krajnji cilj ostaje pregovorima postignuto, međusobno priznato rješenje s dvije države u kojem Izraelci i Palestinci žive „u miru i sigurnosti”.
Pitanje priznanja palestinske države dijeli Europu
• Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će u rujnu, na jesenskom zasjedanju Opće skupštine UN-a, proglasiti francusko priznanje Palestine.
• Velika Britanija poručuje da će priznanje podržati „kad se za to steknu uvjeti”, a trenutačno joj je prioritet primirje između Izraela i Hamasa.
• Njemačka priznanje vidi kao „jedan od posljednjih koraka” prema dvodržavnom rješenju koje mora proizaći iz pregovora.
Šuica smatra da rast diplomatske aktivnosti treba pretočiti u „koherentan i vjerodostojan politički proces”, premda svaka država polazi od vlastite pozicije.
Najava novog pakta za Mediteran
Hrvatska članica Komisije najavila je i predstavljanje Novog pakta za Mediteran u listopadu. Inicijativa bi, kako kaže, trebala potaknuti gospodarski razvoj, stabilnost i sigurnost u južnom susjedstvu EU-a te stvoriti „prostor za dijalog, ulaganja i međusobno povjerenje”. Iako pakt nije zamišljen kao izravno rješenje za izraelsko-palestinski sukob, Šuica drži da povezaniji i otporniji Mediteran olakšava politička rješenja u regiji.
Zaključak
Poruka iz Bruxellesa jasna je: Europska unija će nastaviti financijski i politički podupirati Palestinsku samoupravu, tražiti održivo primirje u Gazi i zagovarati pregovore o dvodržavnom rješenju – uz nastojanje da u proces, mimo aktualnih prijepora, uključi i ključnog partnera, Sjedinjene Države.