Splitska superćelija koja je u četvrtak ujutro zasjenila nebo nad gradom nastavila je ostavljati dubok trag: materijalni, ekološki i emocionalni.
Prema analizi Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), oblak se stvorio na moru zapadno od Šolte, a u samo 20 minuta dosegnuo je Split. U trenutku dolaska vrh mu je dosegao 14 kilometara, a radari su potvrdili da se radilo o superćeliji promjera tek 8 – 10 kilometara, ali iznimne jačine i kratkog životnog vijeka od oko sat vremena.
Na postaji Split-Marjan u 8:50 zabilježen je udar vjetra od 35,7 m/s (128,52 km/h). „To je ujedno i posljednji ispravan zapis instrumenta koji je oštećen u nevremenu”, potvrdio je DHMZ, čime je dotad podozrivim meteorolozima razriješena dilema o „preslabim” službenim brojkama. Udari su, među ostalim, prevrnuli dizalice u brodogradilištu, dok je Park-šuma Marjan pretrpjela golemu štetu čije će se posljedice osjećati generacijama.
Izvanredan ljetni reset
Nakon prolaska hladne fronte Dalmaciju je zahvatila bura koja je donijela osjetno svježiji zrak. Noći su pale na 19 – 22 °C uz obalu, a u Zagori i do 11 °C – mnogi su prvi put usred srpnja posegnuli za dekicom.
Prognoza za vikend
• Subota: sunčano i ugodno, maksimalno do 29 °C na obali i otocima. Slabo jugo i jugozapadnjak jačat će pred večer, ponajprije na otvorenom moru. • Nedjelja: nešto više visoke i srednje naoblake, temperature oko 30 °C. Jugo će biti umjereno do pojačano, sredinom dana okretati na južni, potom jugozapadni smjer i poslijepodne slabjeti. Biometeorološke prilike blago nepovoljne.
Za one koji izbjegavaju žege vikend će biti idealan predah. Ljubitelji „prženja” mogli bi ponovno doći na svoje tijekom idućeg tjedna, iako se zasad ne očekuju ekstremne vrućine.
Splitski će „armagedon” još dugo puniti bilance i debatu meteorologa, no barem će nadolazeći dani donijeti vrijeme kakvo se – nakon takvog šoka – može samo poželjeti.