Špilja Vrelo, jedan od najjačih aduta turizma u Fužinama, obilježila je 75. obljetnicu otkrića Danima otvorenih vrata.
Kad je 1950. godine pri izgradnji akumulacijskog jezera Bajer u zemlju propao nastavak bagera, radnici su otkrili podzemni svijet dug oko 300 metara. Danas špilju godišnje posjeti oko 25 000 ljudi, a zbog ravnog terena i nedostatka stepenica jedina je turistički uređena špilja u Europi u koju mogu ući i osobe u invalidskim kolicima. Temperatura je stalna – 8 °C – pa ljeti osvježava, a zimi „grije”.
Preimenovana u „Postojnu u malom”, Vrelo je 1998. temeljito uređeno: postavljena je rasvjeta, betonirane staze s mostićima i rukohvatima te parkiralište i info-kućica. Voda joj daje posebnu draž; bistri potok iz porječja Ličanke povremeno plavi špilju, a u njoj žive rakušci, stonoge, pauci, pužići i šišmiši.
Među najvatrenijim promotorima špilje je instruktor speleologije i fotograf Nebojša Anić, koji je u Vrelo ušao još kao dvadesetogodišnjak: „Ova je špilja mene i nekolicinu tada mladih Fužinaraca potaknula na bavljenje speleologijom.” Podsjeća da je razlika između Vrela i većine goranskih špilja u horizontalnom profilu, što ga čini pristupačnim obiteljima s djecom.
Anić je dio ekipe koja je ronila i istraživala izvor unutar špilje; ovog ljeta na ulazu je postavio izložbu fotografija nedostupnih galerija. Prisjetio se i nezgode kada mu je vodena struja odnijela tek kupljeni fotoaparat: snimanje u podzemlju, kaže, „može te u trenu ostaviti bez skupe opreme”.
Fužine planiraju dodatno valorizirati Vrelo, a mještani se nadaju da će privući još više posjetitelja koji će uživati u, kako kažu, savršeno očuvanom „tajnom svijetu” ispod Gorskoga kotara.