Živa u termometru ponovno se penje do 36 °C, a kratko osvježenje ostalo je tek sjećanje. Dok se u Šibeniku sprema novi toplinski val, liječnici apeliraju na oprez – osobito kronične bolesnike i srčane pacijente.
Dr. Marina Zorčić Vatavuk, specijalistica obiteljske medicine u šibenskom Domu zdravlja, kaže da su visoke temperature gotovo ispraznile čekaonicu: „Ljudi radije ostaju u rashlađenom prostoru, što i preporučujemo. No zato primamo znatno više telefonskih poziva i poruka. Najčešće se žale na nemoć, malaksalost i nedostatak snage za kretanje.”
Dežurna ambulanta sve češće pomaže i stranim posjetiteljima koji zanemare moć mediteranskog sunca. U potrazi za razgledavanjem, penju se na gradske tvrđave usred podnevne žege pa završavaju s vrtoglavicom i dehidracijom. „Turiste nam upućuju građani, a ponekad završe i na hitnom prijemu. Dobivaju infuziju jer im je tlak obično nizak”, kaže liječnica.
Iskustvo joj potvrđuje da su ljetne temperature sve ekstremnije. „Ne sjećam se da je ikad bilo ovako neizdrživo. Na 35 °C i minimalno sužene krvne žile dovoljan je kratki izlazak za kolaps, infarkt ili napad angine pektoris”, upozorava.
Savjeti za zaštitu od vrućine: • ostati u hladu i izbjegavati boravak na suncu od 10 do 17 sati (često i kasnije) • unositi dovoljno tekućine, a izbjegavati gazirane napitke i alkohol • jesti lagane obroke bogate voćem i povrćem, smanjiti tešku hranu • odmarati što je više moguće, osobito kronični bolesnici
„Vrijeme je takvo da moramo preuzeti odgovornost za vlastito zdravlje”, zaključuje dr. Zorčić Vatavuk.