Hrvatska komora primalja uputila je otvoreno pismo saborskim zastupnicama i zastupnicima, upozoravajući da izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti ponovno zaobilaze njihov doprinos skrbi o ženama, trudnicama i novorođenčadi.
Komora pozdravlja ukidanje pripravničkog staža za dio zdravstvenih profesija i strože mjere za zaštitu pacijenata od osoba osumnjičenih za seksualne delikte. No, naglašava da primalje ostaju marginalizirane te traži da novi zakon napokon prizna „primaljsku skrb” kao zasebnu kategoriju i stvori jasnu pravnu osnovu za njihov samostalni rad.
Ključni prijedlozi Komore: • uvođenje termina „primaljska skrb” i njegovo jasno razlikovanje od zdravstvene njege; • zakonska obveza države za zaštitu reproduktivnog zdravlja i osnivanje primaljskih savjetovališta; • precizno razlikovanje obrazovnih razina – primalje asistentice, prvostupnice i magistrice; • uklanjanje prepreka za rad u privatnoj praksi te uključivanje primalja u multidisciplinarne timove; • zamjena zastarjelog naziva „bolesnik” izrazom „pacijent”; • jačanje rada zdravstvene inspekcije, s pravom na žalbu i najavom nadzora.
„Primalje svakodnevno pružaju profesionalnu, stručnu i emocionalnu potporu ženama u najosjetljivijim trenucima njihova života. Vrijeme je da to priznamo i kroz zakonski okvir”, poručuju iz Komore.
Pozivajući zastupnike da se zauzmu za ove izmjene, Komora ističe kako „bez odgovarajućeg priznavanja primalja kroz jedan od temeljnih zakona zdravstva – nema ni ravnopravne skrbi za žene”.