Kijev – Serija istovremenih racija i kaznenih postupaka protiv uglednog antikorupcijskog aktivista Vitalija Šabunina i bivšeg ministra infrastrukture Oleksandra Kubrakova raspirila je optužbe da predsjednik Volodimir Zelenski koristi ratno stanje za obračun s kritičarima i konsolidaciju moći.
Šok je počeo 11. srpnja kada je Državni istražni ured (SBI) upao u stan poginulog pilota MiG-a 29 Andrija „Juicea” Pilščikova u Harkivu. Maskirani i teško naoružani agenti zaplijenili su mobitele, prijenosna računala i tablete. Iako su tvrdili da traže „kriminalca”, ispostavilo se da tragaju za Šabuninom, koji je stan povremeno koristio. Njegova majka opisala je da su istražitelji prijetili provalom vrata.
Istoga dana oružani službenici pretresli su i dom Oleksandra Kubrakova u Kijevu te mu oduzeli elektroničke uređaje. Vlasti oba postupka povezuju s istragama o korupciji; dvojica osumnjičenika nazvala su akcije politički motiviranima.
Šabuninu, suosnivaču Centra za borbu protiv korupcije (AntAC), službeno se stavlja na teret da je „lažnim” premještajem iz svoje bojne Teritorijalne obrane u Nacionalnu agenciju za sprječavanje korupcije izbjegao frontu i pritom primao plaću. Za „izbjegavanje vojne službe i prijevaru velikih razmjera” prijeti mu do deset godina zatvora. Sud ga je pustio na slobodu uz jamčevinu do 20. kolovoza.
Aktivist tvrdi da su optužbe odmazda zbog njegovih otkrića o sumnjivim nabavama i zakonima koji, kako kaže, štite moćnike. „Zelenski koristi moj slučaj kako bi poslao poruku: ako mogu javno krenuti na Šabunina, mogu na bilo koga”, poručio je.
• Gotovo 70 udruga potpisalo je prosvjedno pismo predsjedniku i glavnom tužitelju. • Ugledni mediji upozoravaju da „selektivni progoni vode prema autoritarizmu”. • Proruski i pojedini domaći akteri Šabunina prozivaju da služi „stranim interesima”.
Kubrakovljevi krugovi sumnjaju da je racija povezana s istragom protiv potpredsjednika vlade Oleksija Černišova vrijednom 24 milijuna dolara i mogućom ulogom bivšeg ministra kao zviždača, što on negira.
Zapadni diplomati i ukrajinska proreformska scena naglašavaju da je borba protiv korupcije preduvjet za daljnju pomoć. Sve glasnija je bojazan da vlast pokušava „preoblikovati državu po volji vladajućeg kruga” i time ugroziti reforme pokrenute nakon revolucije 2014.
Ured predsjednika odbio je komentirati slučajeve, dok je parlament ovoga tjedna imenovao Juliju Sviridenko novom premijerkom, što analitičari tumače kao dodatno jačanje utjecaja šefa predsjedničkog ureda Andrija Jermaka.
Za mnoge Ukrajince, ishod procesa protiv Šabunina postao je lakmus-test: hoće li ratno izvanredno stanje biti instrument transparentnosti – ili korumpiranog autoritarizma.