ZAGREB – Saborska rasprava o izmjenama Zakona o državnom odvjetništvu pretvorila se u oštar obračun vlasti i oporbe oko ovlasti glavnog državnog odvjetnika i povjerenja građana u pravosuđe.
• Mostov Ante Kujundžić poručio je da se prijedlogom „dodatno koncentrira moć u rukama glavnog državnog odvjetnika” jer on samostalno bira članove specijaliziranih timova i određuje pravila njihova rada „bez ikakve kontrole javnosti ili Sabora”. Najavio je i amandman kojim bi Sabor stekao pravo pokretanja razrješenja glavnog državnog odvjetnika.
• SDP-ova Kristina Ikić Baniček ocijenila je da predlagatelj „nije prepoznao duh vremena” i da izmjene ne nude odgovore na pitanja koja muče građane, nego samo odgađaju rješavanje problema.
• Zastupnica Centra Viktorija Knežević upozorila je na „zatvorenost, neodgovornost i selektivnost” u radu DORH-a. U osvrtu na izvješće o radu za 2024. spomenula je "dvostruke standarde" – droga se procesuira, a slučajevi korupcije često odbacuju.
• Anka Mrak Taritaš (HSS/GLAS/DOSIP) podsjetila je na izvješće Europske komisije prema kojem percepcija neovisnosti hrvatskog pravosuđa iznosi ispod 30 %, a tek 23 % građana smatra ga doista neovisnim. Smatra da način imenovanja glavnog državnog odvjetnika „izaziva sumnje u autonomiju te funkcije”.
• Sandra Benčić (Možemo!) kritizirala je selektivnu primjenu Kaznenog zakona, navodeći da su privođenja osoba vezanih uz oporbu redovito prenošena uživo.
S druge strane, HDZ tvrdi da se zakonom podiže učinkovitost tužiteljstva.
• Ivan Malenica naglasio je osnivanje specijaliziranog tima za borbu protiv kibernetičkog kriminala i posebnog odjela za zastupanje države pred međunarodnim arbitražama. Odbacio je tvrdnje da se ukidaju sigurnosne provjere za nove državne odvjetnike, zamjenike i suce.
Iako oporba upozorava da će predložene izmjene dodatno narušiti transparentnost i autonomiju DORH-a, vladajući ističu organizacijska poboljšanja koja bi trebala osnažiti sposobnost tužiteljstva u kompleksnim predmetima, posebno na međunarodnoj razini.
Glasovanje o zakonskom prijedlogu očekuje se idućih dana, a rasprava je pokazala duboko nepovjerenje između saborske većine i opozicije kada je riječ o stanju u pravosuđu i političkom utjecaju na Državno odvjetništvo.