Novo opsežno istraživanje upućuje na to da umjetno svjetlo kojemu smo izloženi tijekom noći može ozbiljno ugroziti zdravlje srca.
Znanstvenici su pratili 88 905 odraslih Britanaca koji su tjedan dana nosili senzore za mjerenje količine svjetla, a potom ih nadzirali još prosječno 9,5 godina. Sudionici s najvećom noćnom izloženosti imali su značajno viši rizik od koronarne bolesti srca, srčanog udara, zatajenja srca, fibrilacije atrija i moždanog udara u usporedbi s onima koji su noću bili u mraku.
Autori objašnjavaju da tijelo koristi svjetlosne signale za regulaciju cirkadijalnog ritma. Kada se taj ritam poremeti – primjerice zbog noćnog rada ili paljenja ekrana u kasne sate – remete se i procesi poput regulacije krvnog tlaka i tolerancije glukoze, a povećava se sklonost zgrušavanju krvi.
• Povezanost s koronarnom bolešću i zatajenjem srca bila je izrazitija kod žena. • Rizik od zatajenja srca i fibrilacije atrija posebno je rastao među mlađim ispitanicima.
Istraživači naglašavaju da su u analizi kontrolirali pušenje, alkohol, prehranu, tjelesnu aktivnost, socioekonomski status i genetske čimbenike, što dodatno učvršćuje zaključke.
„Izbjegavanje svjetla noću može biti korisna strategija za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti”, poručuju autori studije.
Kao praktične mjere predlažu zamračujuće zavjese, gašenje ekrana i prigušivanje kućnih svjetala barem sat vremena prije spavanja.