Izložba braktičnih voda pulskog Aquariuma ovih je dana dobila iznenađenje: iz jajeta se izvalilo mladunče plavopjege raže (Neotrygon orientalis).
Ženku – sada i ponosnu majku – Aquarium je primio u lipnju iz bečkog zoološkog vrta Haus des Meeres. Nitko tada nije znao da je gravidna, pa je dolazak mladunca izazvao oduševljenje biologa koji nadziru postav u kojem raža dijeli bazen s ribama strijelcima, srebrnim mjesečnicama, pjegavim napuhačama i američkim bodljašima.
Vodstvo pulske ustanove zahvalilo je kuratoru bečkog akvarija, dr. Danielu Abed-Navandiju, koji je omogućio premještaj životinje. Haus des Meeres od 2010. vodi europski uzgojni program za ovu vrstu u okviru EAZA-e, čime se divlje populacije čuvaju od pritiska sakupljanja, a zoološki vrtovi i akvariji dobivaju zdrave jedinke za razmnožavanje.
Plavopjega raža naseljava plićake s pješčanim dnom od istočne Afrike do Australije. Ženke obično donesu na svijet od jednog do tri mladunca široka oko 12 centimetara. Razmnožavanje je neuobičajeno: embrij se razvija u jajetu unutar majčina tijela, hrani se žumanjkom te „uterinim mlijekom” koje ženka izlučuje posebnim žlijezdama.
Stručnjaci ističu da je uzgoj u kontroliranim uvjetima ključan jer se plavopjega raža ubraja u kompleks blisko srodnih vrsta koje se mogu međusobno križati. Iako su hibridni potomci životno sposobni, nekontrolirano ukrštanje dugoročno smanjuje genetsku raznolikost, a prirodnim populacijama prijete prelov i slučajni ulovi u koćama.
Neočekivano rođenje mlađi još je jedna potvrda da Aquarium Pula uspješno održava osjetljive morske vrste i da je međunarodna suradnja nezaobilazan alat u zaštiti oceana.