U Europskom parlamentu započela je politička bitka oko prijedloga klimatskog zakona za 2040., kojim bi se emisije stakleničkih plinova smanjile na samo desetinu razine iz 1990. godine. Središnje mjesto u raspravi zauzeo je izbor zastupnika zaduženih za vođenje dosjea – i on je već zapalio debatu o budućem smjeru europske klimatske politike.
Knotek preuzima kormilo
Češki zastupnik Ondrej Knotek iz skupine Patriots for Europe postao je parlamentarni izvjestitelj. Ekološke udruge uzbunilo je to što je dosje otišao u ruke krajnje desnice; sam Knotek u odboru za okoliš poručio je da se “učinci klimatskih promjena ne smiju podcijeniti”, ali i da treba „bolje razumjeti opseg u kojem čovječanstvo doprinosi” te uzeti u obzir emisije drugih država. Kritizirao je predloženi zakon riječima: „Your green bad deal does not decrease global emissions, but certainly economically destroys Europe.”
Šest ‘sjena’ s različitim vizijama
Iako izvjestitelj piše službeno stajalište Parlamenta, ključnu ulogu imaju i tzv. shadow rapporteurs, predstavnici svake političke skupine koji predlažu amandmane i pregovaraju s državama članicama.
• Lídia Pereira (EPP) vodi najveću skupinu u Parlamentu i inzistira na cilju za 2040., ali traži „fleksibilnost”. Upozorava da je riječ o „povijesnoj odgovornosti” i „strateškoj prilici” za EU.
• Javier López (S&D) zagovara „ambicioznih 90 % domaćeg smanjenja” te tvrdi da je to „pitanje socijalne pravednosti, gospodarske otpornosti i energetske suverenosti”.
• Alexandr Vondra (ECR) još dvoji hoće li prihvatiti ulogu sjene; nazvao je prijedlog „primjerom odvratnog klimatskog kolonijalizma” i traži radikalne izmjene.
• Gerben-Jan Gerbrandy (Renew) želi dogovor prije konferencije COP30 u Brazilu: „Očekujem da će se stranke centra udružiti, jer samo ta koalicija može donijeti rezultat.”
• Lena Schilling (Zeleni) kao najmlađa zastupnica ističe klimu i međugeneracijsku pravdu: „Naša generacija zaslužuje mjesto za stolom.”
• Catarina Martins (Ljevica) traži cilj iznad 95 % i odbacuje kupovanje ugljičnih kredita: zakon je, kaže, „prekasno” stigao i sada je „u rukama krajnje desnice”.
• Anja Arndt (Europe of Sovereign Nations), zastupnica AfD-a, otvoreno poriče ljudski utjecaj na klimu te zakon naziva „fejgiranom eko-religijskom fanoznošću”.
Veliki ulog pred COP30
Parlament i države članice imaju jednaku težinu u donošenju zakona, a ishod će odrediti i kartu za ovogodišnji UN-ov klimatski summit u Brazilu. Oštro podijeljeni pregovarači najavljuju žestoku jesen u Bruxellesu, dok EU traži jedinstvenu poruku o klimatskoj ambiciji.