Nakon viš tjedne žege i neizvjesnosti, lička sela proteklih su dana napokon dočekala obilnije oborine. U tri je dana, prema procjenama lokalnih poljoprivrednika, palo između 50 i 70 litara kiše po četvornom metru, a jutros je nebo dodalo novih 6–8 litara. Prognoze najavljuju nastavak kišnog razdoblja – srećom, zasad bez tuče.
Posljedice suše bile su vidljive na svakom koraku: požutjele livade nakon košnje, lovačka društva koja su cisternama dopremala vodu divljači, te gotovo puste šumske staze kojima gljivari nisu ni kretali. Sada se slika naglo promijenila. „Nije to pala kiša. To je zlato!”, sažela je zadovoljstvo mještanka iz Smiljana.
Stručnjaci za agrar uvjereni su da će lički krumpir, najvažnija kultura u regiji, uz ovu količinu oborina „preživjeti do berbe, iako ne bi škodilo da malo kiše još padne dok je cima zelena”. Uspostavi li se najavljeni kišni trend, očekuju da će se spriječiti i najgori scenariji o nestašici vode, koje su tro mjesečne prognoze ranije sugerirale.
Kiša je odmah probudila i šumski život. Prve lisičarke, livadne pečurke i poneki vrganj već pune košare gljivara koji su se vratili na svoje uobičajene „pošte”. Iako je sezona krenula kasnije nego inače, entuzijazma ne nedostaje, a povoljne vremenske najave bude nadu u bogatiji urod sljedećih tjedana.
Za Ličane, ovo olakšanje dolazi u pravom trenutku: poljoprivredne kulture imaju novu šansu za oporavak, divljač ponovno pronalazi vodu u prirodi, a šume oživljavaju mirisima i bojama gljiva. Nakon ljeta obilježenog pesimizmom, regija ponovno gleda prema jeseni s više optimizma.