Prošlog mjeseca Kulturno-informativni centar (KIC) u Zagrebu otvorio je izložbu „Sjećanje na pobjedu – Trg maršala Tita”, kojom autori žele, kako navode, prikazati Josipa Broza Tita kao „simbol antifašizma bez nostalgije i idolatrije” te ponovno otvoriti pitanje antifašizma u javnom prostoru. No činjenica da je postav smješten u Galeriji Forum, čiji je suosnivač bio hrvatski pjesnik, disident i političar Vlado Gotovac, pokrenula je val negodovanja.
Najglasniji kritičar je skladatelj i obiteljski prijatelj Gotovca Vladimir Bogdanić. U otvorenom pismu djelatnicima KIC-a ocijenio je izložbu „očito providnom politikantskom manipulacijom” i „ruganjem Vladi Gotovcu”, podsjetivši da je upravo Gotovac bio žrtva Titova jednopartijskog sustava te dvadeset godina nije smio raditi niti objavljivati. „Praktički je bio ekskomuniciran na način da nije mogao normalno niti zaraditi za kruh”, naglasio je Bogdanić.
On upozorava da je Gotovac osuđen temeljem zakona iz 1970., prema kojem je kritika Tita ili SFRJ-a bila tretirana kao rušenje ustavnog poretka. Zato, tvrdi, postavljanje izložbe o Titu u prostoru koji je Gotovac stvarao „u najmanju ruku sramotno”.
Bogdanić izložbu povezuje i s aktualnim politikama gradske vlasti. Smatra da je riječ o „organiziranom pokušaju” da se pokrene rasprava o vraćanju imena Trg maršala Tita današnjem Trgu Republike, preimenovanom 2017. uz veliku podršku javnosti. „Smatram to kolosalnom svinjarijom”, rekao je skladatelj, prozvavši ravnatelja KIC-a Hrvoja Hribara da „politički profitira” predstavljajući se antifašistom.
U širem kontekstu Bogdanić kritizira hrvatske antifašiste što, kako kaže, ignoriraju „identičan totalitarni model” današnje Rusije. Podsjeća na „kult ličnosti Vladimira Putina, potpunu kontrolu medija i progon političkih protivnika”, a ističe da KIC od 2023. nije organizirao nijednu tribinu ili izložbu o ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Bogdanić se poziva i na filozofkinju Hannu Arendt, tvrdeći da „nitko nema moralno pravo nazivati se antifašistom tko istodobno nije i antikomunist”. U razgovoru ističe osobni motiv: devet članova njegove obitelji ubijeno je u logorima Auschwitz i Jasenovac, pa ne prihvaća da se, kako kaže, njihova žrtva „instrumentalizira za dnevnopolitičke potrebe”.
Na svoje pismo, kaže, nije primio službeni odgovor KIC-a, iako mu se dio zaposlenika složio s kritikama. Galerija Forum i dalje prikazuje izložbu, a rasprava o njezinu smislu i mjestu – i o tome kome pripada sjećanje na antifašizam – ne jenjava.