Pokušaj nasilnog ulaska trojice muškaraca u vojni kompleks u Udbini – koji ujedno služi kao vježbalište snaga NATO-a – potaknuo je sigurnosne službe da preispitaju razinu zaštite vojnih objekata i identitet potencijalnih suradnika srpske Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Hrvatskoj.
Prema dostupnim podacima, 10. veljače u ograđeni perimetar vojarne pokušali su prodrijeti srpski državljanin Veljko Nedeljković te dvojica hrvatskih državljana srpskog podrijetla, Petar Živković i Tylor Miljanović, opisani kao sitni kriminalci. Istraga zasad nije pokazala da su nosili oružje ili planirali sabotažu, no procjenjuje se da su „testirali mjere zaštite i izazvali incident”. Dvojica osumnjičenih već su, prema sudskoj odluci, puštena na slobodu i vjerojatno napustila zemlju.
„U svojih 30 godina ne pamtim ovakav incident”, kratko je komentirao načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid.
Sigurnosni stručnjaci ističu kako u zapadnim vojskama, od SAD-a do Izraela, standardne procedure dopuštaju uporabu vatrenog oružja ako se napadači ne zaustave unutar zabranjene zone. Javnost zato traži odgovore na pitanja jesu li stražari bili nenaoružani, bez streljiva ili su imali zapovijed da ne otvaraju vatru.
Neimenovani izvori bliski Ministarstvu obrane navode da je prioritet Središnje obavještajne agencije (SOA) identificirati preostale članove BIA-ine mreže u Hrvatskoj. Procjenjuje se da je približno 90 % takvih suradnika već pod nadzorom, dok se ostali kontakti intenzivno provjeravaju.
Incident u Udbini dolazi u trenutku pojačanih napetosti koje uključuju:
• sve učestalije nasilne napade migranata, uključujući nedavni napad na policajku u Zagrebu; • hvatanje srpske kriminalne skupine u okolici Zagreba koja je, prema policijskim podacima, pokušala likvidirati dužnika za tri kilograma kokaina.
Sigurnosne službe ocjenjuju da Hrvatska trenutačno trpi pritisak s dvije strane – od globalnog islamističkog terorizma te od, kako navode, „neprijateljske susjedne države s kojom smo ratovali”. Vojni analitičari podsjećaju da su hrvatske službe tijekom Domovinskog rata uspješno infiltrirale srpske strukture, primjerice snimkom na kojoj je vođa pobunjenih Srba Mile Martić odbacio plan Z-4 pred međunarodnim diplomatima.
Za sada javnost čeka rezultate istrage: tko je organizirao upad u Udbini, što je bila krajnja namjera i jesu li sigurnosni protokoli u hrvatskim vojarnama dovoljno čvrsti da spriječe slične incidente u budućnosti.