Jean-Michel Nicolier, francuski dragovoljac koji je život položio u obrani Vukovara, rođen je 1. srpnja 1966. u Vesoulu na istoku Francuske. Još kao mladić pomno je pratio svjetska zbivanja; u veljači 1991., dok je radio u Švicarskoj, nazvao je majku Lyliane Fournier i upozorio je da se „nešto ružno sprema u Hrvatskoj”. Nemiri koji su uslijedili potpuno su ga obuzeli.
Vođen snažnim osjećajem za pravdu, u Zagreb je stigao u srpnju 1991. i priključio se Hrvatskoj vojsci i postrojbi HOS-a. Bez oklijevanja zatražio je premještaj na najteže bojište – u opkoljeni Vukovar.
Kad je u studenome slomljena obrana grada, ranjeni Nicolier zatekao se u vukovarskoj ratnoj bolnici. Tamo ga je intervjuirala francuska novinarka Agnes Vahramian. „Znao sam da će biti teško, ali nisam mislio da će biti tako strašno, osobito za civile. Ja sam kao dragovoljac došao u Vukovar, to je moj izbor i u dobru i u zlu”, poručio je. Na pitanje boji li se nadolazećih događaja odgovorio je: „Ne bojim se. To su vojnici, ja sam također vojnik”.
Umjesto zarobljeničke razmjene, zajedno s drugim ranjenicima odveden je na poljoprivredno dobro Ovčara. Svjedoci tvrde da ga je iz hangara izveo čovjek nadimka Kemo, brutalno pretukao, a da ga je potom hicem u glavu usmrtio Spasoje Petković. Preživjeli branitelj Dragutin Berghofer svjedočio je kako se Nicolier, unatoč pokušaju da se brani, „više nije micao” nakon nezamislivog premlaćivanja.
Njegovo tijelo nikada nije pronađeno; pretpostavlja se da je završilo u masovnoj grobnici ili u Dunavu. Brat Paul Nicolier godinama poslije telefonom je kontaktirao ubojicu, ali mu je on spustio slušalicu. „Žalim što ga nisam onesvijestio, uzeo u naručje i izvukao van”, kazao je Paul, prisjećajući se Jean-Michelove odlučnosti da „pomogne Hrvatima u borbi protiv Srba”.
U smrt je ponio križić s Prve pričesti i krunicu koju je papa poslao hrvatskim braniteljima – dar koji mu je dala majka i koji je, kako joj je obećao, namjeravao nositi do kraja života.
Hrvatska mu se za žrtvu odužila posmrtno dodijelivši Red Nikole Šubića Zrinskog za junaštvo te Memorijalnu plaketu Vukovar 1991. Most preko Vuke, otvoren 2013., danas nosi njegovo ime; njime 18. studenoga, na Dan sjećanja, prolaze tisuće ljudi odajući počast svim poginulim, ubijenim i nestalim braniteljima i civilima.
Dvadeset osam godina nakon stradanja, Jean-Michel Nicolier ostaje simbol međunarodne solidarnosti i nesebične hrabrosti kojoj je jedini cilj bio slobodna Hrvatska.