Hrvatska obrtnička komora (HOK) upozorila je da obrtnici, unatoč rastućem interesu, i dalje teško dolaze do europskog novca. Analiza iskorištenosti sredstava u programskom razdoblju 2021.–2027. pokazala je da je povučeno tek oko 5,7 % raspoloživih sredstava, a brojni natječaji kasne, što otežava planiranje osobito mikro i malim obrtnicima.
Premda je udio obrtnika među korisnicima EU fondova porastao s 3,21 % u 2022. na 11,85 % u 2024., HOK naglašava da se rast temelji ponajprije na administrativno jednostavnim i niskorizičnim mjerama poput vaučera za digitalizaciju. Zahtjevniji natječaji usmjereni na zelenu i digitalnu tranziciju, inovacije ili tehnološki razvoj i dalje su oblikovani tako da prednost imaju veći poslovni subjekti.
Komora posebno ističe nedostatak ciljanih poziva za ulaganja u opremu, radionice ili energetsku obnovu, dugotrajne evaluacije te složenu dokumentaciju. Sve to slabi motivaciju obrtnika za prijavu, iako interesa ne nedostaje.
Među ključnim prijedlozima HOK-a za novo proračunsko razdoblje 2028.–2034. su:
• posebni pozivi prilagođeni mikro poduzećima i obrtima s jednostavnijom prijavom, nižim pragom ulaganja i bržom obradom, • mikro-komponente unutar većih natječaja, • priznavanje vlasnika obrta kao zaposlenika radi ispunjavanja kriterija, • redefiniranje prihvatljivosti projekata kako bi se uvažili razvojni potencijali, a ne isključivo visoka tehnologija ili izvoz, • kombinirani instrumenti (povoljni mikrokrediti i bespovratna sredstva) za modernizaciju i pokretanje posla, • trajno dostupne savjetodavne točke sa stručnjacima za EU fondove.
„Postoji opravdana zabrinutost da bi mikro poduzetnici i obrti koji čine većinu gospodarskih subjekata u Hrvatskoj mogli ostati u drugom planu ako se nacionalni provedbeni mehanizmi ne prilagode njihovim stvarnim operativnim mogućnostima i razvojnim potrebama”, upozorio je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil. Dodao je kako je „jasan strateški zaokret prema ravnomjernoj dostupnosti sredstava svim kategorijama poduzetnika” preduvjet za inkluzivnije i konkurentnije gospodarstvo.
HOK poziva Ministarstvo gospodarstva i druga nadležna tijela da u idućem programskom razdoblju osmisle instrumente koji će obrtnicima otvoriti pristup fondovima, smatrajući to ključnim za održiv i otporan razvoj lokalnog gospodarstva.