Broj korisnika novog inkluzivnog dodatka – novčane potpore namijenjene osobama s invaliditetom – dramatično je porastao otkako je Zakon stupio na snagu u srpnju 2023., a sustav socijalne skrbi teško prati tempo.
Prema podacima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, samo na području Osječko-baranjske županije pravo na dodatak već ostvaruje više od 12 700 osoba. Područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad (HZSR) u Belom Manastiru, primjerice, do kraja prošle godine zaprimio je oko 1 300 zahtjeva, a u siječnju evidentirao 530 priznatih korisnika.
Inkluzivni dodatak izračunava se kao postotak osnovice od 120 eura i raspoređuje u pet razina: isplata se kreće od 138 do 720 eura mjesečno. Za cijelu državu mjesečno je potrebno nešto više od 60 milijuna eura, dok rješenje – i isplatu zaostalih iznosa – još čeka više od 30 000 ljudi.
Radnici HZSR-a tvrde da rade i prekovremeno, no preraspodjela obaveza nije dovoljna. „S obzirom na velik broj zahtjeva i složenost obrade, mogući su povremeni zastoji… oni nisu rezultat administrativnih odluka o ‘odgodi’, već isključivo posljedica povećanog broja zaprimljenih zahtjeva”, poručuju iz Ministarstva.
Neslužbeni izvori pak ističu da je zabrana novog zapošljavanja još uvijek na snazi, pa „prevelik broj zahtjeva” obrađuje „premalo ljudi”. Dodatni usporavajući faktor je činjenica da postupak prolazi kroz dva sustava – socijalne skrbi i zdravstva – pri čemu je zdravstveno vještačenje „uže grlo”.
Rezultat je frustracija budućih korisnika koji svjedoče dugom čekanju na rješenja, dok nadležne institucije tvrde da „administrativnog kočenja” nema i da je jedino rješenje – više ljudi za sve više posla.