BRUXELLES – Europski parlament mogao bi zatražiti da se zabrana uvoza ruskog plina u EU počne primjenjivati godinu dana ranije od planiranog i stupi na snagu 2026., najavio je glavni pregovarač Parlamenta za taj zakon, finski zastupnik Zelenih Ville Niinistö.
Europska komisija je prošlog mjeseca predstavila prijedlog prema kojem bi Unija prekinula posljednje energetske veze s Moskvom do 2027. Prijedlog predviđa da europske energetske tvrtke postupno raskinu dugoročne ugovore s ruskim dobavljačima, pojača se nadzor nad količinama ruskog plina koje ulaze u blok te da države članice izrade nacionalne planove za izlazak iz ruskog energetskog okvira.
„Parlament mora provjeriti je li vremenski okvir dovoljno strogo postavljen ili ga se može ubrzati”, rekao je Niinistö, ističući kako će se razmotriti rok 2026. godine. Dodao je da će pažljivo proučiti pravnu osnovu kako bi se „spriječile neželjene pravne posljedice za europske kompanije”.
Zabrinutost zbog tužbi ruskih energetskih divova samo je dio izazova. Niinistö želi da se zakonom obuhvati i ruska nafta, uz najmanje isti rok 2027. godine. Time bi se, smatra, zaokružio prekid ovisnosti o energentima iz Rusije, više od tri godine nakon njezine invazije na Ukrajinu.
Na političkom planu čeka ga mukotrpno slaganje većine u Parlamentu, uključujući pregovore s krajnje desnim i krajnje lijevim zastupnicima koji su tradicionalno blagonakloni prema Moskvi. Cilj mu je dogovor „do rane jeseni”, a potom slijede pregovori s vladama država članica.
Najviše otpora očekuje se od Mađarske i Slovačke, koje su i dalje snažno oslonjene na ruski plin i naftu. Iako njihova potpora formalno nije nužna za usvajanje uredbe, njihovo zaobilaženje moglo bi ugroziti druga energetska zakonodavstva na koja imaju pravo veta. Obje države traže financijsku potporu za prelazak na druge izvore, no u sadašnjem prijedlogu takvi poticaji nisu predviđeni. Niinistö ipak priznaje da će se „o novcu morati razgovarati”.
„Moramo imati širi europski interes na umu”, poručio je finski zastupnik, pozivajući kolege i države članice da nacionalne račune stave u drugi plan i ubrzaju povlačenje iz ruskog plinskog režima.