MADRID – Pred Sudom pravde Europske unije (CJEU) u Luxembourgu ovog je tjedna zaiskrila rasprava o španjolskom Zakonu o amnestiji, kojim se opraštaju nedjela stotinama katalonskih dužnosnika i aktivista iz razdoblja 2012.–2023.
Europsku komisiju predstavljao je pravni zastupnik Carlos Urraca Caviedes. On je zakon nazvao „političkim pactom” i ustvrdio da „ne izgleda da služi općem interesu”, već da je „dio političkog dogovora kako bi se osigurala investitura španjolske vlade” nakon reizbora premijera Pedra Sáncheza 2023. godine.
Postupak je pokrenut na zahtjev Španjolskog revizorskog suda i Nacionalnog visokog suda, a cilj mu je utvrditi je li katalonski secesionistički pokret oštetio financijske interese EU te predstavlja li amnestija svojevrsnu politički motiviranu „samoodrješenje” počinitelja.
Kontroverzni zakon, izglasan uz potporu katalonskih stranaka ERC i Junts, briše sudske postupke i kazne za događaje povezane s neuspjelim referendumom i jednostranom deklaracijom neovisnosti 2017. godine. Među obuhvaćenima su stotine osoba, od lokalnih dužnosnika do organizatora prosvjeda.
Glasnogovornica španjolske vlade Pilar Alegría uzvratila je da je cilj zakona pomirenje Madrida i Barcelone te jačanje nacionalnog jedinstva. Podsjetila je da su španjolski Ustavni sud i Venecijanska komisija Vijeća Europe ocijenili da je amnestija u skladu s pravom, a da pritom „nijedan euro” sredstava EU za oporavak nije završio u separatističkim aktivnostima.
Pravna neizvjesnost, ipak, traje. Vrhovni sud prošle je godine potvrdio optužnicu za pronevjeru protiv bivšeg katalonskog predsjednika Carlesa Puigdemonta, jer je, prema navodima tužiteljstva, oko 1,6 milijuna eura javnog novca preusmjerio na troškove referenduma. Njegova posljednja žalba odbijena je u travnju, pa se amnestija zasad ne primjenjuje na njega.
Presuda CJEU-a očekuje se do kraja godine i bit će obvezujuća za sve španjolske sudove, što bi moglo presudno odrediti sudbinu zakona i katalonskih optuženika.