Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo obustavilo je istragu protiv umirovljenog generala HVO-a Zlatana Mije Jelića, nekadašnjeg zapovjednika obrane Mostara koji već godinama živi u Zagrebu. U kratkom priopćenju objavljenom 17. srpnja navodi se da za kaznena djela ratnog zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima „nema dovoljno dokaza”.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine još je 2015. podiglo jednu od najopsežnijih optužnica zbog zločina nad bošnjačkim civilima i zarobljenicima na širem području Mostara. Jelića se teretilo za zapovjednu odgovornost, prisilni rad zatočenika, etničko čišćenje te smrt i ranjavanje najmanje 40 zarobljenika tijekom prisilnih radova na bojišnici. Optužnica se temeljila na dokumentima Haaškog suda pribavljenim tijekom suđenja Jadranku Priliću i ostalima, u kojima se navodi da je Jelić „u najmanje 235 navrata” slao zatočenike na opasne radove.
Kako je general 2002. zadržao samo hrvatsko državljanstvo i trajno se nastanio u Hrvatskoj, u listopadu 2020. bosanskohercegovačko je tužiteljstvo ustupilo predmet DORH-u. Gotovo pet godina poslije hrvatsko je pravosuđe odustalo od progona, a Jelić će i dalje živjeti kao slobodan čovjek – Hrvatska ga Bosni i Hercegovini ne može izručiti jer između dviju država ne postoji sporazum o izručenju za ratne zločine.
Jelićevo ime u Hrvatskoj je u fokus javnosti došlo uoči 25. obljetnice Oluje 2020., kada mu je predsjednik Zoran Milanović uručio odličje za doprinos brigada i specijalne policije HVO-a u oslobađanju Hrvatske. Taj je potez izazvao oštre reakcije preživjelih logoraša, medija i političkih predstavnika u BiH.
DORH će odluku o obustavi istrage službeno proslijediti Tužiteljstvu BiH. Ondje optužnica i dalje ostaje na snazi, a eventualne reakcije bosanskohercegovačkih institucija tek se očekuju.