Njemački Institut za ekonomska istraživanja (DIW) predložio je u Berlinu uvođenje posebnog doprinosa na visoke mirovine kako bi se, unutar same umirovljeničke zajednice, financijski ojačale one najniže.
Prema studiji DIW-a, dodatni „solidarni“ namet ne bi se računao samo prema iznosu mirovine, nego bi uključivao i druge prihode umirovljenika – primjerice dobit od najma nekretnina ili isplate iz privatnih mirovinskih fondova. Institut procjenjuje da bi kućanstva s najnižim mirovinama time mogla dobiti do 10 posto veće prihode.
Stručnjak DIW-a Peter Haan poručio je kako će odlazak posljednjeg vala tzv. baby-boomera, rođenih početkom šezdesetih, staviti mirovinski sustav pod znatno veći pritisak: „Kada svi pripadnici ‘boomer’ generacije odu u mirovinu, sustav će se naći pod mnogo jačim pritiskom nego do sada. I zato ne bi bilo pošteno sav teret prebaciti na leđa mlađe generacije koja još radi.”
Više ekonomskih instituta pozdravilo je ideju, ali upozorilo na složenost provjere sveukupnog imovinskog stanja umirovljenika, a ne samo visine mirovine, što bi bilo ključno za pravednu primjenu nameta.
Vladajuća Unija CDU/CSU oštro je odbacila prijedlog. Zastupnica CDU-a Gitta Conemman ocijenila ga je neopravdanim: „Nekom tko je, pored mirovine, ulagao u nekretnine ili dionice ili je na drugi način privatno priskrbio za veću mirovinu, ne možete samo tako preko noći reći da ćete mu od toga sada oduzeti deset posto.”
DIW smatra da bi, usprkos izazovima provedbe, mjera osigurala pravedniju raspodjelu tereta nadolazeće demografske promjene i stabilizirala sustav bez dodatnog opterećivanja radno aktivne populacije.