Krajnje desni zastupnik Ondřej Knotek (Patriots for Europe) podnio je prijedlog kojim Europski parlament treba u potpunosti odbaciti novi klimatski cilj smanjenja emisija za 2040. godinu.
Komisija je početkom srpnja predložila da Unija do 2040. smanji emisije za oko 90 % u odnosu na 1990. godinu. Parlament i države članice sada moraju oblikovati vlastita stajališta, no posao izrade parlamentarnog izvješća neočekivano je pripao Knoteku nakon što je njegova skupina nadmašila druge u nadmetanju za izvjestitelja.
Knotekov dokument, predan u petak, sadrži tek jedan odlomak: traži se „odbacivanje zakonodavnog prijedloga o novom, dodatnom pravno obvezujućem klimatskom cilju za 2040.” uz obrazloženje da EU već ima ciljeve za 2030. i 2050. te se nalazi usred „značajnih gospodarskih i sigurnosnih izazova”. U pratećoj izjavi tvrdi se kako bi smanjenje emisija trebalo postati „sporedni prioritet”, a dovodi se u pitanje uloga čovjeka u klimatskim promjenama.
Reakcije ostalih zastupnika bile su oštre. Socijaldemokrat Javi López ocijenio je da prijedlog potvrđuje „destruktivnu agendu Patriotsa”. Gerben-Jan Gerbrandy (Renew Europe) nazvao ga je „ekonomski nepismenim” i upozorio da bi najviše pogodio najranjivije regije i građane. Zastupnica Zelenih Lena Schilling poručila je: „Ne može se surađivati s onima koji žele razmontirati klimatsku politiku.”
Središnje političke skupine, Zeleni i Ljevica već su dogovorili ubrzani rok za amandmane – do početka rujna – kako bi spriječili odugovlačenje dosjea. Odbor za okoliš glasat će krajem mjeseca; postigne li se većina u centru, parlamentu će u listopadu biti ponuđeno protustajalište s ambicioznijim ciljem.
Šanse da Knotekov prijedlog prođe nisu velike, pogotovo nakon što su centristi ograničili manevarski prostor krajnje desnice. Ipak, potez ukazuje na sve glasniji skepticizam prema Europskom zelenom planu i na pomicanje političkog težišta parlamenta udesno nakon izbora.
Knotek, kojem ne odgovara oznaka „krajnja desnica”, tvrdi da se radi o „vrlo opravdanom, a ne aktivističkom” pristupu. U obrazloženju navodi da je Uniji sve teže provoditi vlastitu klimatsku politiku te da je prijedlog za 2040. „ideološki eksperiment bez čvrstih uporišta”.
Europska komisija na zahtjev za komentar – šutnja.