CRES – Palača Moise na Cresu ovog je tjedna ugostila šestodnevnu međunarodnu konferenciju „Frontiers in Drug Discovery“, na kojoj se okupilo oko stotinu vrhunskih znanstvenika, mladih istraživača i doktoranada iz cijeloga svijeta.
Skup su, u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci, organizirali prof. dr. Ivan Đikić, prof. dr. Igor Štagljar i prof. dr. Tihana Lenac Roviš. Konferenciju su otvorila dvojica svjetskih pionira u biomedicini – prof. Tony Hunter sa Salk Institutea, čije je otkriće tirozinske fosforilacije revolucioniralo razumijevanje raka, te prof. Adriano Aguzzi sa Sveučilišta u Zürichu, vodeći stručnjak za bolesti priona i neurodegeneraciju.
Program podijeljen u sedam tematskih cjelina obuhvatio je inovacije u PROTAC-ima i „molekularnim ljepilima“, istraživanje molekularnih meta, RNA terapije, cjepiva i biološke lijekove, stanične terapije, nanotehnologiju te nove načine isporuke lijekova i najnovije pristupe u liječenju raka. Mlade su znanstvenice i znanstvenici svoja istraživanja predstavili na poster-sekcijama, što je otvorilo prostor za izravnu razmjenu ideja s uglednim kolegama.
Prof. dr. Lenac Roviš istaknula je važnost „naprednih metoda pretraživanja velikih knjižnica potencijalnih lijekova te multiomik analiza tkiva koje omogućuju prepoznavanje najučinkovitijih terapijskih kandidata“.
Govoreći o širini tema, prof. dr. Đikić je naglasio: „Uspjeli smo okupiti vodeće svjetske i hrvatske znanstvenike koji istražuju nove metode u liječenju tumora, neurodegenerativnih bolesti, bakterijskih i virusnih infekcija te upalnih procesa. Poseban naglasak stavili smo na razvoj novih imunoterapija, RNK-baziranih metoda, PROXi lijekova, primjenu umjetne inteligencije te na pravilno kombiniranje terapija kod precizno dijagnosticiranih bolesti.“ Dodao je kako je ponosan što je događaj dodatno promovirao Sveučilište u Rijeci i edukacijski centar u Palači Moise.
Prof. dr. Štagljar je naglasio potencijal istraživanja: „Okupili smo iznimne znanstvenike koji su razgovarali o najuzbudljivijim temama u biomedicini, uključujući PROTAC-e, molekularna ljepila, 3D modele tumora, te terapije za glioblastom, karcinome gušterače i dojke, kao i za neurodegenerativne bolesti poput Huntingtonove, Parkinsonove i Alzheimerove. Mnoge od ideja koje čujemo ovdje uskoro bi mogle postati stvarna rješenja u klinici i poboljšati živote pacijenata.“
Da je Palača Moise postala trajno žarište međunarodnih susreta potvrdila je i njezina voditeljica Andrea Mešanović, navodeći da je samo u proteklih godinu dana ondje održano više od 80 znanstvenih i stručnih događanja.
Zahvaljujući ovotjednoj konferenciji, Cres se još snažnije upisao na kartu svjetskih biomedicinskih istraživanja, a organizatori već najavljuju nova okupljanja koja bi mogla pridonijeti stvaranju sljedeće generacije „lijekova budućnosti“.