Columbia University postigla je dogovor s administracijom Donalda Trumpa vrijedan više od 220 milijuna dolara, čime je privremeno okončana prijetnja golemim rezovima u saveznom financiranju elitnog sveučilišta.
Prema sporazumu, Columbia će u iduće tri godine federalnoj vladi uplatiti 200 milijuna dolara, a dodatnih 21 milijun namijenjeno je okončanju istraga američke Komisije za jednake mogućnosti zapošljavanja (EEOC). Zauzvrat Bijela kuća vraća 400 milijuna dolara istraživačkih i drugih grantova povučenih početkom godine zbog, kako je tvrdilo ministarstvo obrazovanja, „toleriranja antisemitizma” na kampusu tijekom rata Izraela i Gaze koji je izbio u listopadu 2023.
„Ovaj sporazum označava važan iskorak nakon razdoblja pojačanog federalnog nadzora i institucionalne neizvjesnosti”, poručila je vršiteljica dužnosti rektorice Claire Shipman.
Ključne ustupke koje je sveučilište prihvatilo čine:
• temeljita revizija sustava disciplinskih postupaka protiv studenata; • primjena definicije antisemitizma Međunarodnoga saveza za sjećanje na holokaust (IHRA); • obvezna dodatna edukacija zaposlenika i studenata o suzbijanju antisemitizma.
Neovisni nadzornik, kojega zajednički imenuju obje strane, polugodišnje će izvještavati vladu o provedbi mjera. Dogovor je ujedno zatvorio više otvorenih postupaka Ministarstva pravosuđa o navodnim povredama građanskih prava.
Trumpova administracija posljednje je dvije godine označila visoko obrazovanje „neprijateljem” te je uvjetovala milijarde dolara potpore širokim preustrojem kampusa. Columbia je prva institucija koja je popustila pod pritiskom. Harvard je, naprotiv, tužio vladu zbog obustave 2,6 milijardi dolara, dok su Brownu zapriječeni grantovi od 510 milijuna, a slični rezovi najavljeni su Cornellu, Northwesternu, Pennu i Princetonu.
Uoči potpisivanja dogovora Columbia je kaznila više od 70 studenata koji su u svibnju prosvjedovali protiv rata u Gazi – prosvjeda što su ih kritičari u Kongresu i dio alumnija proglasili antisemitskima.
Sporazum nije uključio najstrože mjere što ih je tražila administracija, poput pravno obvezujućeg sudskog nadzora nad upravom sveučilišta ili promjene njegova upravljačkog modela. Ipak, istraživači su procijenili da je Columbia riskirala blokadu dodatnih 1,2 milijarde dolara od Nacionalnog instituta za zdravlje; dogovor bi trebao poništiti i tu prijetnju.
Za Trumpovu Bijelu kuću riječ je o značajnoj pobjedi u obračunu s elitnim kampusima. Za Columbiju – o skupom kompromisu kojim nastoji sačuvati istraživačku izvrsnost i stabilnost financiranja, ali i smiriti kritike da je postala leglo antisemitizma.