Vladajuća Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) odlučila je na stranačkoj konvenciji u Berlinu pokrenuti pripreme za zabranu desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD).
Dopredsjednik SPD-a Lars Klingbeil naglasio je da je „demokratska zadaća SPD-a iskoristiti instrument zabrane stranaka kako bi zaštitila Ustav”. Pozvao je koalicijskog partnera, Uniju CDU/CSU, da „nema više prostora za taktiziranje” nakon što je Ured za zaštitu ustavnog poretka AfD okarakterizirao kao ekstremno desničarsku organizaciju.
Usvojeni dokument pod nazivom „Otporna demokracija znači djelovati: zatražiti zabranu AfD i pridobiti građane da se vrate demokraciji” predviđa osnivanje radnih skupina na saveznoj i pokrajinskim razinama koje bi prikupljale dokaze o navodnom kršenju Ustava. Ako materijali budu dostatni, SPD traži da se „bez zadrške” podnese zahtjev Ustavnom sudu za zabranu AfD-a.
Demokršćani oprezni
Iz Unije CDU/CSU stigla je hladna reakcija. Steffen Bilger iz zastupničkog kluba CDU istaknuo je da „prema dosadašnjim spoznajama nema dovoljno dokaza koji bi doveli do zabrane AfD-a” te podsjetio da su kriteriji za zabranu stranke „vrlo visoki”. Kao primjer naveo je neuspjeli pokušaj zabrane ekstremno desničarske Nacionalno-demokratske stranke Njemačke (NPD) 2017., kada je Ustavni sud zaključio da NPD „nije dovoljno snažna” da bi ozbiljno ugrozila ustavni poredak.
AfD druga najjača snaga
Na prijevremenim izborima u veljači AfD je osvojio 20,8 % glasova i postao druga najjača stranka u Bundestagu, odmah iza Unije. U istočnim saveznim pokrajinama ta je stranka uvjerljivo najpopularnija.
Odluka SPD-a otvara novu političku frontu u Njemačkoj: dok socijaldemokrati žele „trajnu eliminaciju” AfD-a iz političkog sustava, demokršćani upozoravaju na pravne prepreke i opasnost ponavljanja scenarija s NPD-om.