Arheolozi koji posljednjih godina neumorno kopaju u središtu Splita i okolici sve su bliže istinskoj senzaciji: neki vjeruju da bi se u mreži hodnika, podzemlja i bedema Dioklecijanove palače uskoro mogla ukazati i grobnica moćnog rimskog imperatora.
Iako se čini da je palača, starija od 17 stoljeća, davno „pročitana”, nedavne kampanje pokazuju drukčiju sliku. Unatoč više od 150 godina intenzivnih istraživanja, svaki novi sloj podarskuje nalaze koje stručnjaci opisuju kao – senzacionalne.
• U tijeku su paralelni iskopi na nekoliko točaka unutar same palače i u njezinu priobalnom pojasu. • Posla je toliko da, prema riječima voditelja projekta, kronično nedostaje stručnjaka – od arheologa do restauratora. • Konzervatorski timovi istodobno rade na obnovi i prezentaciji ključnih dijelova antičkog kompleksa: Peristila s katedralnim sklopom, kao i Zlatnih, Željeznih i Srebrnih vrata.
Rastući optimizam potpiruju i infrastrukturni planovi: čeka se dovršetak nove šetnice koja bi trebala povezati još neotkrivene segmente obalne linije palače s ostatkom povijesne jezgre. U kombinaciji s budućim nalazima, Split bi mogao dobiti jedinstveni arheološki park na samoj morskoj obali.
Stručnjaci ističu da se rijetko koja generacija može pohvaliti ovakvim uvidom u slojevitu antičku baštinu. „Dioklecijanova palača danas nikad nije bila dostupnija – možemo je dodirnuti, obići, fotografirati – a istodobno nas iznova iznenađuje”, poručuju istraživači.
Hoće li jedan od sljedećih otkopanih zidova napokon otkriti posljednje počivalište cara koji je Splitu podario monumentalnu palaču, zasad ostaje tek intrigantno pitanje. No, kako se kopanje produbljuje, očekivanja rastu – zajedno s nestrpljenjem javnosti koja svako novo otkriće prati gotovo u realnom vremenu.