Odvjetnik Luka Mišetić, čovjek koji je u haškom postupku branio generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, u ponedjeljak je pred stotinjak posjetitelja u zagrebačkoj dvorani franjevačkog samostana Hercegovačke provincije govorio o putu „od žalbe do oslobađajuće presude” u predmetu IT-06-90-PT.
Govoreći mjesecima uoči 30. obljetnice operacije Oluja, Mišetić je podsjetio da je 16. studenoga 2012. „nestala sjena s Oluje i samog nastanka hrvatske države” zahvaljujući oslobađajućoj presudi. Po njemu, negativna percepcija akcije krenula je još 1995. izjavama tadašnjeg EU- i UN-izaslanika Carla Bildta. „Bildtove laži prve su dovele do optužnice protiv generala Gotovine”, kazao je.
Mišetić je prozvao i domaće nevladine organizacije, poput Hrvatskog helsinškog odbora i Documente, za širenje podataka o 600 poginulih srpskih civila i 20 000 spaljenih kuća; tvrdnje su, ističe, u postupku pobijene. Osvrnuo se i na izjave Stipe Mesića iz 2000., kada je bivši predsjednik Franju Tuđmana optužio za etničko čišćenje, te podsjetio da je „New York Times već 1999. najavio haške optužnice protiv hrvatskih generala”.
Prema odvjetniku, glavni tužitelj Haškog suda imao je „dvostruku zadaću – utvrditi individualnu krivnju i ispisati povijest”. Da su osuđujuće presude ostale, „Oluja bi zauvijek bila etiketirana kao zločinački pothvat”. Naveo je i kako je tadašnja glavna tužiteljica Carla del Ponte djelovala „više politički nego pravno”.
Mišetić je prisjetio trenutka kad je Gotovina, svjestan politizacije, otišao u ilegalu: „Osjećao je da žrtvuje sebe i Domovinski rat”. Njegovo uhićenje na Tenerifima 2005. donijelo je, kaže, četverogodišnji ogroman pritisak: Europska unija uvjetovala je hrvatske pregovore, britanske službe pratile su komunikacije, a Gotovinina supruga Dunja izgubila je posao.
Obrana je, naglašava, morala biti besprijekorna: „Tužiteljstvo smije pogriješiti; ako obrana pogriješi, sud pomisli da manipuliramo”. Tim je stoga izradio digitalnu arhivu svih dokumenata o Oluji – tada rijetkost – i sud je „podatke tražio od nas, a ne od tužiteljstva”. Ključnu prednost Mišetić vidi i u jedinstvu braniteljskih ekipa Gotovine, Markača i Ivana Čermaka: „Tužiteljstvo uvijek pokušava zavaditi da bi vladalo, ali mi smo ostali zajedno – i pobijedili.”
Predavanje, koje je organizirala Zavičajna zajednica Širokog Brijega, zaključio je pozivom da se mlađim generacijama prenese istina o Oluji i oslobađajućoj presudi, jer „mladi danas zapravo znaju vrlo malo”.