Alarmantno povećanje optužbi za kršenje ljudskih prava i uništavanje okoliša zabilježeno je prošle godine na rudarskim projektima presudnima za opskrbu Europske unije mineralima za zelenu energetsku tranziciju, pokazuje novo izvješće organizacije Business and Human Rights Resource Centre (BHRRC).
Prema analizi, u 2024. evidentirano je 270 optužbi za zloporabe na projektima vađenja i prerade takozvanih tranzicijskih minerala – gotovo trostruko više od petogodišnjeg prosjeka i gotovo tri puta više nego godinu ranije, kada ih je bilo 92. Istraživanje obuhvaća 23 zemlje istočne Europe i središnje Azije, a slučajevi su potvrđeni u 13 država.
• Rusija čini 39 % svih prijava, a slijede Ukrajina i Kazahstan. • U četiri promatrane članice EU – Hrvatskoj, Estoniji, Latviji i Litvi – nije zabilježena nijedna prijava, kao ni u Moldaviji i Turkmenistanu.
Minijere za bakar, litij i druge metale sve su važnije zbog planiranog odustajanja od fosilnih goriva, no izvješće pokazuje da se cijena ubrzane tranzicije prečesto prelama preko radnika i lokalnih zajednica.
„Ne smijemo birati između klimatskog napretka i zaštite ljudi i ekosustava. Možemo oboje, ali moramo postupati mudro”, upozorava koautorica izvješća Ella Skybenko.
Najviše kršenja tiče se radne sigurnosti: 85 % utjecaja na radnike odnosi se na povrede sigurnosnih pravila, a među njima su i smrtni slučajevi te ozbiljni zdravstveni problemi. Za zajednice oko rudnika presudni su ekološki propusti: 38 % prijava vezano je uz kršenje okolišnih standarda, 27 % uz onečišćenje zraka, a po 20 % na zagađenje tla i vode.
Diego Francesco Marin iz Europskog biroa za okoliš, koji nije sudjelovao u istraživanju, procjenjuje da je stvarni broj incidenata „značajno veći” zbog pritisaka na novinare i nevladine udruge u mnogim zemljama: „Pojavljuju se uznemirujući obrasci koji moraju biti rano upozorenje bankama, vladama i ulagačima.”
Tenzije oko otvaranja novih europskih rudnika ionako su visoke. Rat u Ukrajini razotkrio je ovisnost EU o ruskom plinu, dok kineska dominacija u opskrbnom lancu kritičnih minerala dodatno potiče planove za eksploataciju na „periferiji” Unije – unatoč rastućem protivljenju lokalnih zajednica.
„Radnici, zajednice i branitelji ljudskih prava suočeni su s rastućim rizicima, kao da su zaboravljeni u utrci za mineralima nužnima za hitan prijelaz na čistu energiju”, zaključuje Skybenko.