Na međunarodnom Dubrovnik Forumu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman poručio je da BiH mora osigurati potpunu ravnopravnost Hrvata, upozorivši da bez tog načela Hrvatska ne bi potpisala Daytonski sporazum.
„Da smo znali da se načela Daytona neće provoditi, nikada ne bismo potpisali sporazum”, istaknuo je ministar tijekom panela „Zapadni Balkan i euroatlantski put: Povjerenje, transparentnost, transformacija”. Pozvao je političke lidere u BiH da izmijene izborni zakon kako bi se spriječila dominacija jednog naroda.
Ruski utjecaj i europske integracije
• Bosanskohercegovački šef diplomacije Elmedin Konaković upozorio je da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik „potpuno pod kontrolom Moskve”, ali je dodao da se oporba u tom entitetu sve više okreće Europi.
• Visoki predstavnik Christian Schmidt ocijenio je kako njegov ured ostaje „garant stabilnosti” te naglasio da odgovornost za BiH sve više prelazi na Europsku uniju, uz nužnu uključenost Sjedinjenih Država.
• Europarlamentarci Tonino Picula i Davor Ivo Stier složili su se da EU ne smije prepustiti zapadni Balkan drugim silama. Stier je prozvao Beograd zbog „balansiranja između Bruxellesa, Moskve i Pekinga”, što usporava srbijanski put prema Uniji.
Regionalne prepreke
• Ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Timcho Mucunski kritizirao je bugarske zahtjeve koji „negiraju identitet Makedonaca”, upozorivši da bilateralni sporovi ne smiju postati institucionalna blokada u Bruxellesu.
• Albanac Igli Hasani poručio je da je Unija za Tiranu „kuća zajedničkih vrijednosti, a ne samo tržište” te zatražio ubrzanje proširenja.
Kosovo – Srbija: verbalni obračun
Drugi dio panela obilježio je sukob između kosovske ministrice Donike Gërvalle-Schwarz i srpske državne tajnice Nevene Jovanović. Jovanović je umanjila značaj oružanog napada u Banjskoj i govorila o „teritoriju Kosova i Metohije”, dok je Gërvalla-Schwarz odgovorila da napad nije bio incident nego „jasan čin agresije” koji je „organizirala i financirala Srbija”, naglasivši da su napadači raspolagali protutenkovskim i protuavionskim oružjem.
Kontroverzni poklici
Moderator je Grlića Radmana upitao o zagrebačkom koncertu Marka Perkovića Thompsona i pokliču „Za dom spremni”. Ministar je rekao da treba razlikovati kontekst: „osuditi ga u okviru Drugog svjetskog rata, ali razumjeti drugačije u Domovinskom ratu”. Dodao je da je koncert protekao bez incidenata i odbacio tvrdnje o fašizmu.
Stier je usporedio hrvatski ratni kontekst tog pokliča s ukrajinskim „Slava Ukrajini”: nekad ga je koristila „skupina antikomunističkih, radikalno nacionalističkih fanatika”, no u današnjem ratu protiv Rusije postao je simbol otpora – „ista stvar se dogodila u Hrvatskoj”, zaključio je.
Dubrovnik Forum i ovaj panel podsjetili su koliko su pitanja proširenja, identiteta i sigurnosti još uvijek žarišta napetosti na zapadnom Balkanu – i koliko je, kako su govornici ponavljali, ključno da Europska unija ostane predana regiji.